Książkowo - filmowo - muzycznie + inne wariacje
MY MONKEY: jeanne_n@gazeta.pl


MusicPlaylist
Music Playlist at MixPod.com

Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu
O historii do góry nogami słów kilka...

 A jeśli było inaczej

Lubię Ludwika Stommę.

Lubię go za sympatyczne, czasem lekko zlośliwe felietony w "Polityce", od których zaczynałam jej lekturę, kiedy jeszcze kupowałam ją regularnie, a zwłaszcza za te z czereśnią w roli głównej.

Lubię go wcale nie mniej, a może nawet bardziej jeszcze za książki, w których pokazuje nam historię z punktu widzenia antropologa i robi to w naprawdę fascynujący sposób - "Królów Francji wzloty i upadki", "Antropologię kultury wsi polskiej XIX w." czy też "Polskie złudzenia narodowe" czyta się z miłym uczuciem, że poza czasem  spędzonym na przyjemnej lekturze, otrzymujemy jako swoisty bonus całkiem sporo informacji przemyconych niejako mimochodem. Może nie powinnam przyznawać się do tego otwarcie, ale zdecydowanie mam w sobie coś z kujona, bo po prostu lubię dowiadywać się nowych rzeczy czy też patrzeć na rzeczy znane z nieco innej perspektywy, a ponieważ czasy szkolne w moim przypadku to już prawie zamierzchła przeszłość, radzę sobie na własną rękę jak potrafię, wspomagając się przeróżnymi naukowymi i para-naukowymi opracowaniami.

"A jeśli było inaczej..." to, zgodnie z podtytułem, antropologiczne spojrzenie na niektóre bardzo mocno zakorzenione w naszej świadomości historyczne nieścisłości. Zostały one opisane bardzo przystępnym językiem, z przywołaniem barwnych anegdot i interesującym doborem tematów - L. Stomma zaczyna od rozważań na temat przeciętnej długości życia ludzi na przestrzeni wieków, a także często błędnego przenoszenia współczesnego światopoglądu na czasy naszych przodków - jest tu m.innymi rozdział odnoszący się do dzieciństwa (a raczej jego braku, ponieważ na dobrą sprawę dzieciństwo jako okres przejściowy pojawiło się dopiero w XIX wieku, wcześniej w zasadzie ludzie z okresu niemowlęcego stawali się mini wersjami dorosłych), a także bardzo interesujące uwagi dotyczące np postrzegania w kategoriach ułomności takich cech jak rude włosy czy leworęczność. W dalszych częściach książki możemy poczytać sobie również o życiu erotycznym w różnych czasach, czy też o czynnikach, które wpływają na to co jemy i lubimy, a czego w życiu byśmy nie tknęli, o względności czasu i przestrzeni i wielu innych rzeczach. 

Przeczytałam "A jeśli było inaczej..." z prawdziwą przyjemnością, może także dlatego, że interesuje mnie (totalnie amatorsko niestety) badanie kultury, mitów, wierzeń czy też ludzkich zachowań na przestrzeni wieków - niedługo pewnie podzielę się kolejną książką, która notabene ładnie zgrywa mi się tematycznie z L. Stommą . Mam na myśli "Potęgę mitu" słynnego amerykańskiego antropologa i religioznawcy, Josepha Campbella - ale o tym już następnym razem (bo i tak jestem mniej więcej w połowie lektury). 

 

 

czwartek, 11 września 2008, jeanne_n

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: