Książkowo - filmowo - muzycznie + inne wariacje
MY MONKEY: jeanne_n@gazeta.pl


MusicPlaylist
Music Playlist at MixPod.com

Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu
Kiedy Mężczyzna spotyka Kobietę
 Oszustwo
 
W trakcie lektury "Oszustwa", autorstwa sztandarowego amerykańskiego zbereźnika, Philipa Rotha, nie mogłam się powstrzymać przed wyobrażaniem sobie sceny teatralnej - konstrukcja tej niepozornej książki (same dialogi, bez żadnych dodatkowych opisów), przywodziła mi na myśl właśnie nowoczesną sztukę wystawianą w teatrze.
 
Sama fabuła wydaje się banalna - w anonimowym pokoju spotyka się kobieta i mężczyzna. Nie wiemy od jak dawna trwa ich romans ani kim jest kobieta (bo bohater o imieniu Philip jest pisarzem, co z pewnością nasuwa nam pewne podejrzenia co do jego tożsamości :)) Całość opiera się na niekończącej się rozmowie tych dwojga - o drobnych problemach małżeńskich, o dawnych kochankach, o seksie, o antysemityźmie, o różnicach pomiędzy kobietą i mężczyzną etc. etc. Tak naprawdę do końca nie jesteśmy pewni czy kobieta, z którą Philip prowadzi tę subtelną grę, jest prawdziwa, czy też jest wyłącznie wytworem jego wyobraźni (jak pod koniec tłumaczy to żonie) - nie wiemy czy tytułowe oszustwo jest zwycięstwem literackiej fikcji nad realnym życiem czy przewrotną iluzją - zresztą nie to jest tu najistotniejsze - najciekawsze są tu dialogi. Tak, jak wspomniałam wyżej, można im zarzucić pewną manieryczność i teatralność, ale może właśnie to stanowi ich siłę - jeśli już przyzwyczaimy się do tego stylu i wyobrazimy sobie tę parę siedzącą w wynajętym pokoju, odkryjemy w nich zaskakującą delikatność (mimo dość obcesowego i chwilami wulgarnego języka) i autentyczność. 
 
Nie jest to na pewno najlepsza powieść Rotha, ale jeśli ktoś nie przepada za sentymentalnym pitu-pitu i woli coś bardziej konkretnego, to "Oszustwo" ma szansę mu się spodobać. 
wtorek, 23 września 2008, jeanne_n

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: